Üzemorvos

Üzemorvos

  • Dr. Bérces Kitti – Foglalkozás-egészségügyi, háziorvos és biztosítás-orvostan szakorvos
  • Pásztorné Kovács Zsuzsanna – Foglalkozás-egészségügyi szakasszisztens
 

Rendelési idő

 

Telefonos bejelentkezés alapján!

 

 

Foglalkozás-egészségügy

A rendelésről

 

Rendelőnk a háziorvosi ellátás mellett foglalkozás egészségügyi alap- és szakellátóhelyként is működik.

Ez a jogosultság lehetővé teszi számunkra, hogy megfelelő körülmények között elvégezhessünk ügyfeleink munkavállalóinak elsőfokú és másodfokú munkaköri vagy szakmai alkalmassági vizsgálatait. Üzemorvosi szerződés hiányában, előzetes megkeresés alapján is megoldható pácienseink vizsgálatainak elvégzésése.

Célunk a foglalkozási eredetű megbetegedések minimalizálása és a munkából, betegség miatt, kiesett idő minimálisra csökkentése. Ezt egy olyan szűrővizsgálati csomag összeállításával érjünk el, mely elvégzése hozzásegíti partnereinket a munkavállalóik egészségének megőrzéséhez.

Foglalkozás- egészségügyi szakorvosi kompetencián túl, külön megegyezés alapján, módunkban áll más szakterületek bevonásával (szemész, otoneurológus, bőrgyógyász, kardiológus, radiológus, tüdőgyógyász) szűrővizsgálatokat megszervezni rendelőnkben vagy a megrendelő telephelyén is. Fontos az alapos és munkakör illetve szakma specifikus vizsgálat érdekében másik szakterületben jártas szakorvosokat is. Mint például képernyős munkavégzés vagy ionizációs sugárzás esetében szemész szakorvost vagy magasban végzett munka esetében otoneurológust vagy fizikai erőnlétünk felméréséhez kardiológust.

 

Technikai tudnivalók

Folyamatos telefonos ügyelet tartunk munkanapokon 8.00-tól 19.00-ig

Az egészségügyi dokumentációt a szakmai előírások betartásával vezetjük és megőrizzük.

 

Kiszállás

Változó telephelyen, akár partnereinkkel előre egyeztett helyszíneken is módunkban áll a szűrővizsgálatokat elvégezni!

 

A vizsgálatok előre egyeztetett időpontban szerződött fél telephelyén a munkavállalók munkarendjét figyelembe véve történik. Szükség esetén kitelepített szűrőállomással állunk a ügyfeleink rendelkezésére.

 

Tevékenységeink

 

Személyi higiénés vizsgálat és egészségügyi kiskönyv érvényesítése

 

Kiemelten foglalkozunk a járványügyi érintettségű munkavállalókkal, hogy érvényes egészségügyi kiskönyvvel dolgozzanak, hiszen a járványügyi érdekből kiemelt munkakörökben minden esetben (alkalmi-, diákmunka esetén is) illetve segítő családtag, vállalkozó esetén szükséges az egészségügyi kiskönyv megléte!

  • közfogyasztásra szánt élelmiszer (étel, ital) előállításával, forgalmazásával foglalkozók, továbbá itt takarítást végzők
  • bölcsődékben, óvodákban, gyermekek ellátásával foglalkozó valamennyi munkakör
  • egészségügyi intézményekben gyermekek ellátásával foglalkozó valamennyi munkakör
  • anyatejgyűjtő állomáson dolgozók
  • állattartó gazdaságban szarvasmarha tenyésztők, tej kezeléssel foglalkozók
  • ivóvíz ellátással foglalkozók
  • gyógynövények, kozmetikumok előállítása
  • gyógyszergyártók, gyógyszertárak dolgozói

 

Gépjárművezetők és gépkezelők orvosi alkalmassági vizsgálata

 

Üzemorvosi praxisunk szerves része a gépjárművetők és gépkezelők alkalmassági igazolása:

  • hivatásos, illetve nem hivatásos (1. és 2. csoport) gépjárművezető orvosi alkalmassági vizsgálata minden kategóriában, eredeti, külföldi jogosítvány honosítása eseteiben,
  • építő- és anyagmozgató gépkezelő (targoncavezető), könnyű- és nehézgépkezelői alkalmasság vizsgálata minden kategóriában.

Természetesen a rendelőnkkel szerződött vállalkozásoknak az alapszolgáltatás részeként kínáljuk.

 

Alkalmasság orvosi vizsgálata külföldi munkavállaláshoz

 

Személyre szabott alkalmassági vizsgálatok elvégzését is bonyolítjuk külföldi munkavállaláshoz több nyelven, rövid határidővel. Szükség esetén szakvéleményt készítünk magyar, angol nyelven.

 

Idénymunka, alkalmi munka üzemorvosi feltételeinek biztosítása

 

Amennyiben valaki nem rendelkezik munkaköri alkalmassági véleménnyel, akkor a betöltendő munkakörre, foglalkoztathatósági szakvélemény megléte szükséges a következő csoportokban: fiatalkorú, idősödő munkavállaló, terhes, nemrégen szült, anyatejet adó nők esetén! A többi esetben a munkáltató mellőzheti a szakvizsgálatot, bár ez esetben az ezzel járó teljes felelősséget viseli.

Fontos tudni, hogy a munkáltató mellett a munkavállaló is kezdeményezheti a vizsgálatot, így a szakvéleményt több munkáltatónál is felhasználhatja érvényességi időn belül. Ez alól kivételt jelent a jogszabályban meghatározott egészségkárosító kockázatok, növényvédőszer kijutattása, vágóállatok feldolgozása, stb. Ezen esetekben kötelező a munkaköri alkalmassági vizsgálat!

 

Munkaköri alkalmasság szakvéleményezése

 

Szerződött ügyfeleink részére biztosítjuk az előzetes, időszakos, soron kívüli és a záró vizsgálatok elvégzését a szerződésben foglaltak és a 33/1998 Nm rendelet szerint.  Előjegyzés alapján foglalkozás-egészségügyi szakrendeléssel várjuk ügyfeleinket minden munkanapon, a szükséges akut betegellátás biztosításával. Munkakör betöltéséhez szükséges speciális, munkahelyi sajátosságokat is figyelembe vesszük és szakmailag támogatjuk a a szűrővizsgálatokat és laborvizsgálatok elvégzését.

 

Szakmai alkalmasság szakvéleményezése

 

A szakellátóhely szakorvosa a pályakezdőt, felnőtt képzésre jelentkezőt vizsgálja és bírálja el alkalmasságát az adott szakma hosszútávú hatásait szervezetre gyakorolt hatásait figyelembe véve. Egészségügyi szakdolgozók alkalmasságát szakellátóhely szakorvosa  állapíthatja meg.

 

Másodfokú szakmai és munkaköri alkalmassági vizsgálatok szakvéleményezése

 

Első fokon a foglalkozás-egészségügyi alapellátóhely szakorvosa által megállapított alkalmatlanság esetén a munkavállalónak joga van a másodfok szakvéleményét és alkalmasságának illetve alkalmatlanságának felülvizsgálatát kérvényezni. Az alapellátóhely által kiállított beutaló és az egészségügyi dokumentumok bemutatását követő alapos kivizsgálást követően felülvéleményezhető az alkalmasság ténye.

 

Foglalkoztathatóság szakvéleményezése

 

  • Közfoglalkoztatási jogviszonyhoz szükséges szakvéleményezés
  • Büntetésként kiszabott közérdekű munka végrehajtásához szükséges szakvélemény készítés.

Hatósági engedélyek

Jogosítvány hosszabbítás

 

Az alkalmassági vizsgálatokhoz a következő dokumentumokra lesz szükség:

  • személyi igazolvány,
  • jogosítvány (ha hosszabbításról van szó).
  • lakcímkártya

A vizsgálat részei:

  • érzékszervek vizsgálata
  • fizikális vizsgálat során belgyógyászati
  • alvási apnoe szűrővizsgálata
  • vérnyomásmérés,
  • szükség esetén egyéb kiegészítő vizsgálatok kezdeményezése.

 

Előzetesen időpontot egyeztetés szükséges.

 

Felhívjuk figyelmét, hogy 2011. óta az gépjárművezetői alkalmassági engedély kiadásának feltételei szigorodtak. Ez főként az eszméletvesztéssel járó betegséggel kezelteket, a cukorbetegeket, és a szívinfarktuson átesett, illetve szívritmuszavarban és alvászavarban szenvedőket érinti. Számukra csak szakorvosi vélemény alapján lehetséges a jogosítványt kiállítani.

 

Lőfegyver alkalmassági

 

A háziorvos kizárólag három célból adhat ki alkalmassági véleményt: sport, sportvadászat és önvédelmi célú lőfegyver viseléséhez.

Az alkalmassági vélemény megszerzése előtt szükséges még pszichológiai vizsgálatot is beszerezni. Ez abban esetben is feltétel, ha az engedély meghosszabbításának az igénye merül fel.

Hajóorvoslás

Belvízi és nemzetközi hajózási szolgálatot teljesítő személyek orvosi vizsgálatát csak a Nemzeti Közlekedési Hatóság hivatalos orvosi névjegyzékében szereplő orvosok végezhetik. Az alkalmassági vizsgálatot a 21/2002 GKM-ESzCsM együttes rendelet szabályozza.

A hajóorvosi vizsgálat menete:

  • Kórelőzmény feltérképezése
  • Belgyógyászati felmérés:
    • fizikai vizsgálat: a keringési rendszer, tüdő, hasi szervek, mozgásszervek
    • igény esetén a panaszok konkrét vizsgálata,
    • nyugalmi EKG vizsgálat (12 elvezetés, 40 év felett)
  • Szűrő audiometrikus módszerrel végzett hallásvizsgálat
  • Neurológiai szűrővizsgálat
  • Vizelet vizsgálat gyors teszttel
  • Látás -élesség, szín és térlátás vizsgálata
  • Adatok kiértékelése és orvosi konzultáció

A vizsgálatok eredményéről, szükség esetén angol vagy német szaknyelvű igazolást is kiállítunk, meghatározott díj ellenében.

Fontos tudni, hogy a tengeri hajózási szolgálatot teljesítő személy orvosi alkalmassági vizsgálatát csak tengerész-orvos végezheti, az orvosok listája az NKH honlapján elérhető.

Elsősegélynyújtó tanfolyam (akkreditált)

Munkahelyi orvosi ellátás, elsősegély oktatása, tanácsadás

 

Kijelölt munkahelyi elsősegélynyújtók felkészítése és  oktatása. Gyakorlati és elméleti oktatás a munkáltató telephelyén. A hatályos jogszabályok figyelembe vételével az igazolás kiállítását képzett, engedéllyel rendelkező elsősegélynyújtó oktató.

 

Az elsősegélynyújtó képzés során a jelentkezők elsajátítják azokat ismereteket, amelyek baleseteknél a gyors és eredményes segítségnyújtáshoz  szükségesek, így nagyban hozzájárulnak a szakszerű és hatásos ellátáshoz. 

Kiemelten foglalkozunk az  újjáélesztéssel, mely addig jelent nélkülözhetetlen segítséget, amíg az orvos meg nem érkezik.

Az elsősegélynyújtási tréningen megszerezhető tudás fontos lehet a nagyobb létszámú vállalatok részére is. Az a vállalat, melynek dolgozói részt vettek a tanfolyamon, kézzelfogható segítséget nyújt munkavállalóinak és őket nagyobb biztonságban tudhatja.

A vállalati szféra mellett elsősegély tanfolyamunkat főként az idegenvezetők, túravezetők számára javasoljuk, hiszen a környezetváltozás magában hordozhatja a fokozott balesetveszély esélyét, illetve egyéb betegségek előfordulásának kockázatát. Növeli a turisták biztonságérzetét, ha az alapfokú elsősegélynyújtó személy helyben van és naprakész tudással rendelkezik.

 

Az elsősegélynyújtó tréning során elsajátítható ismeretek:

Az elsősegélynyújtás általános szabályai, az eszméletlenség fogalma, tünetei, ellátása, vérzések fajtái, ellátásuk, a sokk fogalma, ellátása, termikus traumák, ízületi sérülések, csontsérülések, hasi sérülés, kimentés, mérgezések, belgyógyászati balesetek és kórképek, túra egészségtana – levegő, napfény, folyadékfogyasztás, táplálkozás, öltözködés, izommunka, dohányzás, alkohol – rovarcsípések, harapott sebek, kullancscsípés, utazás során kialakuló gyakori betegségek.